اتاق گفتگو تماس با ما اخبار روز

امروز:

  تاریخ:14 /1/1386

بازدید کنندگان :  112 نفر

 کد:10189

چاپ خبر

عنوان خبر : امكان‌پذيری تبديل تمامي گروه‌هاي خوني به "O "

دانشمندان از دستيابي به شيوه‌اي ساده براي تبديل گروه هاي خوني مختلف به گروه خوني O خبر دادند.
به گزارش ايسنا به گفته دانشمندان، دستيابي به اين شيوه بديع مي‌تواند گامي اساسي در رفع مشكل انتقال خون بوده و همچنين خطرات آن را نيز به حداقل برساند.
دانشمندان آنزيمي را شناسايي كرده‌اند كه مي‌تواند گروه هاي خوني مختلف را به خون از گروه او كه به افراد با گروه‌هاي خوني مختلف قابل انتقال است، تبديل كند.
ايده استفاده از آنزيم‌ها براي تبديل گروه‌هاي خون از مدتها پيش دنبال شده است ولي به علت ناكافي و ناسازگار بودن آنزيم‌هاي در دسترس، روش مورد بحث عملي به نظر نمي‌رسيد، اما دستيابي به آنزيم‌هاي جديد در اين طرح دانشمندان را به شدت اميدوار كرده كه در نهايت بتوانند اين ايده را محقق كنند.
آنزيم جديد 100 تا هزار بار قوي تر از آنزيم‌هايي است كه پيش از اين مورد استفاده قرار مي گرفته‌اند.
پرفسور مارتين اولسون ازبيمارستان دانشگاهي لوند سوئد كه سرپرستي تحقيقات اين طرح را برعهده داشته است، اظهار داشت: اين آنزيم‌ها تمامي مولكول هاي قندي را از سطح سلول هاي قرمز خون از بين مي برد و بدين ترتيب امكان تبديل گروه هاي مختلف خوني به گروه خوني O فراهم مي شود.
وي خاطرنشان كرد: از مزيت‌هاي اين شيوه نوين كه هزينه چنداني نيز در بر ندارد، امكان استفاده از آن در دماي معمولي و pH خنثي است كه براي سلول هاي خوني شرايطي كاملا مطلوب است.
با اجراي اين طرح هم ميزان خون موجود براي انتقال افزايش مي‌يابد و هم از انتقال گروه خون اشتباهي به بيماران جلوگيري مي‌شود.
 

نظرات و پیشنهادها:
آدرس پست الکترونيکي :   

فهرست عناوین

صفحه اصلی

عناوین کل اخبار

اجتماعی

اقتصادی

سیاسی

علمی

فرهنگی

ورزشی

استانها

خارجی

خبر های منطقه  کرج

گزارش و تحلیل

عکس ها

گفتگو

یادداشت ها

مقاله

پیوند ها

سرگرمی و امکانات

جستجوی خبر

http://www.qadrmedia.tv

عناوین کل اخبار  | اجتماعی |  اقتصادی  | علمی | ورزشی | سیاسی  | فرهنگی